Igra sa psom

KOJI JE CILJ OVE IGRE?  Kroz ovu igru, psu omogućujemo mentalnu stimulaciju, koja je dobar način prevencije dosade a time i neželjenih ponašanja. Stoga, primarni cilj nije pronaći svaki komadić hrane, već da se pas i vi zajedno zabavite.

ŠTO JE POTREBNO?

• Sitni komadići hrane (nagradnih poslastica koje pas jako voli).
• Predmeti ispod kojih možete sakriti hranu – poput plastičnih čaša, komada tkanine, kutije i slično.

GRAĐENJE INTERESA ZA TRAŽENJEM

1. Uzmite u ruku komadiće hrane, pokažite ih psu, potom ih postavite po podu, na 4-5 koraka udaljenosti od psa.
2. Pustite psa da traži sitne komadiće hrane.
3. U trenutku kada pas započne s traženjem hrane, izgovorite riječ poput „Traži“, „ Gdje je“ i slično.
Na taj način učimo psa da određenu riječ povezuje s određenom radnjom (ponašanjem) – u ovom slučaju traženje hrane.

KAKO OVA IGRA SA PSOM MOŽE POSTATI IZAZOVNIJA?

Nakon što pas 8-10 puta pronađe većinu komadića hrane, kroz postupak koji je prethodno opisan, vrijeme je da u ovu igru uvodite razne izazove.

Oni mogu uključivati:
• Manji broj komadića hrane koje je potrebno naći (u konačnici može i samo jedan).
• Komadiće hrane koji se nalaze na,ispod ili iza nečega (no važno je da pas ipak može doći do njih).
• Veća površina koju pas mora pretražiti u potrazi za komadićima hrane.

VAŽNO!
U igru traženja uvodite samo jedan (1) izazov odjednom! Primjerice, nikad nemojte istovremeno smanjiti broj komadića hrane koje pas traži, i staviti ih npr. ispod ručnika. Umjesto toga, prvo smanjite broj, a nakon što je pas uspješan u pronalaženju manjeg broja komadića hrane (ili samo jednog), počnite ih sakrivati ispod nečega ili ih rasprostranite na većoj površini.

ON LINE SAVJETOVANJE

Zbog trenutne situacije, dostupno je on-line savjetovanje. Tijekom savjetodavnog termina, imati ćemo prilike detaljnije razgovarati o poteškoćama i nedoumicama koje vas muče u vezi odgoja, socijalizacije ili nekog konkretnog ponašanja vašeg psa, ali i mogućnostima i praktičnim koracima koji Vam stoja na raspolaganju. Savjetovanje uključuje:

  • razgovor putem video poziva (u trajanju do jednog sata),
  • analiziranje video snimki ponašanja vašeg psa (ako je potrebno),
  • pisane upute i zadaci za rad kod kuće,
  • praćenje vašeg rada tijekom tjedan dana od dana savjetovanja.